Pārlekt uz galveno saturu

AREI Lauku diena Dižstendē – zinātne, daba un inovācijas lauksaimnieku iedvesmai

Attēla autors: No AREI arhīva

1. jūlijā, saulainā un neparasti siltā vasaras dienā, Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Stendes pētniecības centrā norisinājās ikgadējā Lauku diena, kas šogad pulcēja plašu un daudzveidīgu auditoriju – lauksaimniekus, nozares ekspertus, pētniekus, studentus, ģimenes ar bērniem un citus interesentus. Šis pasākums vēlreiz apliecināja AREI nozīmīgo lomu inovāciju virzīšanā lauksaimniecībā, sasaistot jaunākos zinātniskos pētījumus ar praktisko pielietojumu laukos.

Pasākuma dalībniekiem bija iespēja apskatīt demonstrējumu laukus, uzzināt par jaunākajiem pētījumu rezultātiem, kā arī klātienē iepazīt inovatīvus risinājumus ilgtspējīgai un videi draudzīgai lauksaimniecībai.


Prezentācijas un pieredzes apmaiņa

Lauka dienas ietvaros klātesošos uzrunāja un savus pētījumus prezentēja nozares vadošie zinātnieki un speciālisti:

- Ineta Stabulniece, AREI direktore, atklāja pasākumu ar uzrunu par zinātnes lomu mūsdienu lauksaimniecībā;

- Gunita Bimšteina (Dr. agr., LBTU), Zane Erdmane (Mg. biol., LAAPC) un Sanita Zute (Dr. agr., AREI) ) stāstīja par samazinātas ķīmiskās pesticīdu slodzes novērtējumu ziemas kviešu audzēšanas tehnoloģijās - par kviešu slimībām, aktuālajiem izaicinājumiem nezāļu ierobežošanā, par kviešu audzēšanas tehnoloģijām un to modificēšanu. Zane Erdmane iepazīstināja ar aktuālajiem izaicinājumiem nezāļu apkarošanā, norādot uz jaunām nezāļu sugām, kas parādījušās Latvijas laukos. Viņa uzsvēra nepieciešamību izstrādāt efektīvas audzēšanas tehnoloģijas, lai pielāgotos šiem riskiem, neapdraudot ražu. Savukārt Gunita Bimšteina aplūkoja kviešu slimību problemātiku, akcentējot pareizu fungicīdu izvēli, to lietošanas laiku un slimību attīstības dinamikas uzraudzību, kas ir būtiski slimību ierobežošanai. Sanita Zute prezentēja projekta galveno ideju – pilnveidot ziemas kviešu audzēšanas tehnoloģijas, samazinot sintētisko pesticīdu izmantošanu, vienlaikus saglabājot ražas kvalitāti un apjomu. Viņa uzsvēra, ka projekts atbilst zaļā kursa mērķiem, meklējot alternatīvus risinājumus pesticīdu lietošanas mazināšanai. Pētnieces norādīja, ka rezultātu apkopojums gaidāms rudenī, kad tiks izvērtēts, vai piedāvātie samazinājumu moduļi spēj nodrošināt līdzvērtīgus rezultātus salīdzinājumā ar līdzšinējām metodēm.

- Inga Gaile (SIA “Augu Audzēšanas Serviss”) aicināja uz diskusiju par vienotu attieksmi pret veselīgumu, sasaistot kopā vienotā sistēmā gan augu, gan cilvēku veselību, akcentējot saudzīgo attieksmi gan cilvēkam pret cilvēku, gan cilvēkiem pret dabu, augiem un dzīvniekiem. 

- Miks Freimanis (SIA “AgTech”) pievērsa klausītāju uzmanību tehniskajiem risinājumiem, izmantojot dronus un citas datorizētās sistēmas lauksaimniecībā - precīzai ražas uzskaitei un precīzam mēslojumama pielietojumam.

- Dmitrijs Gaļinkins (SIA “REVDI PM”) un Mihails Dobrodušins (SIA “Agroalbit”) iepazīstināja ar inovatīviem produktiem – augu attīstības bioloģiskajai stimulēšanai un stresa pārvarēšanai.

- Jānis Rotbergs (SIA "Stokker") par lauksaimniecības tehnikas pielietojumu un aktalitātēm.

- Inga Jansone (Dr. agr., AREI) prezentēja pētījumu par dažādu sugu izmantošanu, veidojot zaļmēslojuma maisījumus, kā arī par sojas audzēšanas tehnoloģiskajiem risinājumiem bioloģiskajā un konvencionālajā saimniekošanā.

- Solveiga Maļecka (Mg. lauks., AREI) dalījās ar vērtīgām atziņām par vasarāju sējumu audzēšanas tehnoloģijām un to optimizāciju Latvijas agroklimatiskajos apstākļos. Viņa detalizēti izklāstīja lapu mēslojumu nozīmi un bioproduktu ietekmi uz vasaras miežu augšanu, ražas apjomu un kvalitāti, uzsverot to potenciālu ilgtspējīgas lauksaimniecības veicināšanā. Tāpat pētniece prezentēja sarkano biešu šķirņu novērtējumu, sniedzot ieskatu par to pielāgošanos Latvijas klimatam un augsnes apstākļiem. Īpašu uzmanību Solveiga Maļecka veltīja pākšaugu audzēšanas aktualitātēm, kas šobrīd ir nozīmīga tēma zemnieku vidū. Viņa iepazīstināja ar AREI veiktajiem izmēģinājumiem, kuros tiek pētītas lauku pupas, lupīnas, zirņi un lēcas, akcentējot to potenciālu proteīnbagātas ražas ieguvē un augsnes kvalitātes uzlabošanā.

- Agrita Švarta (Ph.D., LBTU) stāstīja par to kāda ir koksnes pelnu efektivitāte augsnes pH līmeņa regulēšanai laukaugiem, salīdzinājumā ar citiem kaļķošanas materiāliem.

- Vija Strazdiņa (Mg. lauks. AREI) iepazīstināja ar jaunākajiem pettījumiem ziemas kviešu šķirņu maisījumu audzēšanas tehnoloģiju jomā. Šī pieeja ir inovatīvs solis Latvijas lauksaimniecībā, jo atšķirībā no tradicionālās vienas šķirnes sējas prakses, šķirņu maisījumi piedāvā jaunas iespējas ražas stabilitātes un kvalitātes uzlabošanai.

Vija Strazdiņa uzsvēra, ka ziemas kviešu šķirņu maisījumi ļauj dažādām šķirnēm savstarpēji papildināt viena otru, nodrošinot lielāku izturību pret dažādām stresa situācijām, piemēram, nelabvēlīgiem laikapstākļiem vai slimībām. Šāda pieeja ne vien veicina ražas stabilitāti, bet arī palīdz sasniegt augstu produktivitāti un kvalitāti, kas ir būtiski ilgtspējīgai lauksaimniecībai. Pētniece norādīja, ka šie risinājumi ir solis pretī efektīvākai un pielāgojamākai kviešu audzēšanai Latvijas apstākļos.

- Lidija Vojevoda (Mg. lauks., AREI) stāstīja par veselīgu sēklu materiālu ieguvi un inovatīvu audzēšanas metožu izmēģinājumiem tautsaimniecībā nozīmīgiem kultūraugiem – kartupeļiem un sojai.

- Miks Freimanis (SIA “AgTech”) demonstrēja modernās tehnoloģijas lauksaimniecībā – ar kvadraciklu darbināmu, mobilu akmeņu savācēju un augsnes paraugu noņēmēju, kā arī Raven Augmenta sensoru un agro dronu darbībā uz lauka.

Ģimenēm draudzīgs pasākums

Lauka dienas pasākums bija īpaši piemērots ģimenēm ar bērniem – AREI darbinieki organizēja izglītojošas un aizraujošas aktivitātes bērniem, tostarp iespēju pašiem veikt vienkāršus eksperimentus reālā laboratorijas vidē, tā iedvesmojot nākamos pētniekus un radot interesi par zinātni jau no mazotnes.

Kopā par ilgtspējīgu nākotni

AREI Lauku diena ir ikgadējs notikums, kas veido tiltu starp zinātni un praksi, sniedzot iespēju lauksaimniekiem reālā vidē iepazīties ar pētījumiem, kas palīdz uzlabot ražas kvalitāti, samazināt ietekmi uz vidi un virzīties uz ilgtspējīgāku lauksaimniecības praksi.

Saminārā piedalījās lauksaimnieki, konsultanti, pētnieki, mācībspēki no dažādiem institūtiem, praktikanti, studenti un citas interesentu grupas.

Pasākuma pozitīvā atmosfēra, plašā apmeklētība un augstais profesionālais līmenis vēlreiz apliecina sabiedrības pieaugošo interesi par zinātnē balstītu lauksaimniecību.

Pievienots 05/07/2025