Pārlekt uz galveno saturu

Vizīte Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā

Attēla autors: No AREI arhīva

2025.gada 12.martā Agroresursu un ekonomikas institūta pētnieki, laboratoriju vadītāji, darbinieki un projekta Nr.24-00-C0LA1601-000029 "Inovatīvu prebiotiku izmantošana putnkopībā un augkopībā klimatneitralitātes sasniegšanai" sadarbības partneri devās vizītē uz Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu, kur tā pētnieki iepazīstināja ar institūta vēsturi, darbības virzieniem jaunākajiem pētījumiem, laboratorijām un to iekārtām.

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts ir viens no vadošajiem koksnes un citas biomasas izpētes centriem Baltijas reģionā. Institūts apvieno desmitiem gadu ilgas zinātnes tradīcijas ar dinamisku skatījumu uz jaunākajām koksnes ķīmijas, zaļās sintēzes un materiālzinātnes tendencēm. Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā strādā ap 100 darbinieku, kuri pārstāv dažādas zinātnes disciplīnas, tai skaitā ķīmiju, bioloģiju, materiālzinātni. Institūta galvenie zinātniskie virzieni koksnes materiālu pētniecība, biorafinēšana, zaļā ķīmija un biotehnoloģijas. Institūta vadošie zinātnieki lasa lekcijas dažādu augstskolu studentiem. Institūtā regulāri tiek izstrādāti bakalaura, maģistra un doktora darbi. Paralēli pētījumiem tiek izstrādāti līgumdarbi, sadarbojoties ar Latvijas un ārzemju ražotājiem un risinot tiem aktuālas problēmas. Cieša sadarbība izveidojusies ar radniecīgām pētniecības iestādēm, tai skaitā ar Agroresursu un ekonomikas institūtu. Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta misija ir konkurētspējīgu materiālu un produktu izstrāde no koksnes un citas biomasas ar zinātniski pamatotām, videi draudzīgām mazatkritumu tehnoloģijām, darbība vērsta uz atteikšanos no naftas resursu lietošanas. Par nākotnes industrijas mugurkaulu virzot biorafinēšanu un koku attīstīt kā modernu, videi un cilvēkam draudzīgu materiālu būvniecībā, lai sasniegtu Eiropas 2050 Nulles Emisijas mērķus. Pārsteidzoši bija plašie institūta pētījumi par koku un to produktu, kā arī citu augu ar augstu kokšķiedras saturu izmantošanas iespējām celtniecībā, raķešu siltumizolācijā,  medicīnā, kosmetoloģijā, pārtikā, dzīvnieku barības piedevu gatavošanā, lai iegūtu augstu pievienoto vērtību.

Paldies Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētniekiem, darbiniekiem par laipno uzņemšanu, plašo informāciju, lieliski noorganizēto tikšanos.

2

1

Pievienots 14/03/2025