Pārlekt uz galveno saturu

Pavasara seminārs “Plaukstas lieluma pavasaris” Priekuļos

Attēla autors: No AREI arhīva

2025.gada 6.martā lauksaimnieki un citi interesanti pulcējās Priekuļos uz semināru “Plaukstas lieluma pavasaris”, lai iepazītos ar AREI Priekuļu pētniecības centra darbu un uzzinātu aktuālākās tendences un izaicinājumus lauksaimniecībā.

Semināra sākumā dalībnieki ieguva vērtīgu informāciju par sēklaudzēšanas situāciju Latvijā un aktualitātēm 2025. gada sezonā, ko sniedza VAAD Sēklu kontroles departamenta vadītājas Lienas Jaunzemes. Sēklaudzēšana ir nozīmīga Latvijas lauksaimniecības daļa, kas nodrošina ne tikai mūsu neatkarību, bet krīzes situācijā tas ir drošības garants spējai sevi nodrošināt. Tomēr sēklaudzēšanas platību ir salīdzinoši maz.

Mūsdienās lauksaimnieka darbs vairs neaprobežojas tikai ar zemes apsaimniekošanu. Lauku uzņēmējam ir jābūt mobilam un jāspēj iet līdzi laikam, tāpēc dalībniekiem semināra laikā bija iespēja iepazīsties ar divām atšķirīgām elektroniskām lauksaimniecības ražošanas datu uzskaites sistēmām. VAAD eksperts Māris Kliģis dalījās ar svarīgām niansēm par VAAD LIZ pārvaldības sistēmu, bet LLKC konsultants Valters Dambe iepazīstināja ar “Mans lauks” sistēmas būtiskākajiem aspektiem.

Lauksaimnieka ikdiena ir cieši saistīta ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) sniegto atbalstu, tāpēc LAD Ziemeļvidzemes reģionālās pārvaldes Lauksaimniecības un lauku attīstības daļas vadītāja Gita Ulmane informēja par šīs sezonas aktualitātēm un projektu iespējām.

Semināra otrajā daļā AREI Priekuļu Pētniecības centra zinātnieces dalījās pieredzē par dažādu šķirņu audzēšanu. Priekuļi, kas pazīstami kā kartupeļu šūpulis, ir arī pākšaugu selekcijas centrs, no kura nākušas zināmās zirņu šķirnes ‘Bruno’ un ‘Retrija’. Pākšaugu selekcionāre Aina Kokare sniedza prezentāciju ne tikai klātesošajiem semināra apmeklētājiem, bet deva vērtīgas atziņas Stendes Pētniecības centra semināra apmeklētājiem, kā arī tiem klausītājiem, kas bija pieslēgušiem tiešsaistē. Savukārt, kviešu selekcionāre Vija Strazdiņa tiešsaistē pastastīja par jaunumiem kviešu selekcijā. Ar piedāvājuma esošajām kartupeļu un miežu šķirnēm iepazīstināja kartupeļu selekcionāre Ilze Skrabule un miežu selekcionāre Linda Legzdiņa.

Semināra apmeklētājiem bija unikāla iespēja pirmajiem iepazīties ar jaunākajām Latvijā selekcionētajām un reģistrētajām šķirnēm, tostarp kailgraudu miežiem ‘Gunika’, kartupeļiem ‘Vilmara’, vasaras miežiem ‘Salvis’, vasaras kviešiem ‘Rokko’ un ziemas kviešiem ‘Umberto’.

Priekuļos norisinās arī  zālāju sākotnējā sēklaudzēšana. Priekuļu Pētniecības centra vadītāja Baiba Palse uzsvēra – zālāji ir un būs. Priekuļos lēnām, bet ar atbildību atdzimst zālāju selekcija, rūpējoties, lai Latvijā vienmēr būtu pieejamas dažādu āboliņa un stiebrzāļu sugu un šķirņu sēklas.

Priekuļu Pētniecības centra agroekoloģijas ekspertes Līvija Zariņa un Dace Piliksere sniedza vērtīgas rekomendācijas, kā samazināt nezāļu risku un palielināt šķirņu ražas potenciālu, audzējot starpkultūras. AREI pārdošanas speciāliste Solvita Survillo iepazīstināja par AREI pavasara šķirņu piedāvājumu.

 

Noslēgumā dalībnieki cienājas ar Meteņu ēdienu – grūdeni. Saimniece Rūta Beirote bija parūpējusies par īpašu pārsteigumu, lai zemniekiem vēlētu auglību un labvēlību – cūkas šņukurs arājam, lai velēna labi veļas, cūkas aste sējējam, lai labībai augtu garas vārpas, cūkas auss, lai saimnieka ausis var labāk saklausīt vērtīgus padomus.

Paldies visiem, kuri palīdzēja semināru sagatavot, iepazīstināja ar aktualitātēm un arī klausītājiem par atsaucību! Mēs AREI ceram, ka katrs dalībnieks paņēma līdzi kādu zelta graudu, ko iedēstīt savā saimniecībā, lai tā plauktu un attīstītos. Lai veiksmīga vasara - tiekamies lauku dienās!

 

9

8

7

6

5

4

3

2

1

Pievienots 11/03/2025