Pārlekt uz galveno saturu

Priekuļos tikās projekta FARM Biodiversity partneri

Attēla autors: No AREI arhīva

No 18. līdz 19. februārim Priekuļos AREI zinātnieki piedalījās Interreg VI-A Estonia-Latvia Programme projekta “Bioloģiskās daudzveidības aizsardzība un saglabāšana aramzemē un zālājos Igaunijā un Latvijā” (FARM Biodiversity) partneru darba grupas sanāksmē. Sanāksmes mērķis bija saskaņot plānotās aktivitātes pilotsaimniecībās Igaunijā un Latvijā, kā arī aktivitāšu ietekmes un rezultātu novērtēšanas metodikas. Plānots, ka turpmāko divu gadu laikā projekta ietvaros septiņas saimniecības Latvijā izmēģinās vairākas bioloģisko daudzveidību veicinošas prakses saistībā ar laukmalēm un buferjoslām gan ūdenstecēm, nektāraugu joslām aramzemēs un ganību izmantošanu bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā.

Igaunijā saimniecības turpmāko divu gadu laikā projekta ietvaros eksperimentēs ar zaļmēslojuma iekļaušanu augu maiņā un zālāju joslu izveidi aramzemēs, pētot gan šo prakšu iespējamo pozitīvo ietekmi uz bioloģiskās daudzveidības vairošanu, gan ražas parametriem saimniekošanā. AREI Bioekonomikas nodaļas vadītājs, vadošais pētnieks, Dr. geogr., Pēteris Lakovskis atzīst, ka Igaunijā biodaudzveidības rādītāju monitoringa sistēma ir izveidota un darbojas jau vairākus gadus, tādējādi kaimiņu rīcībā ir vairāk informācijas par lauksaimniecības zemēs īstenotajām praksēm un to ietekmi uz biodaudzveidību; mēs Latvijā liekam lielas cerības uz šo projektu, zinātnieku un nozares nevalstisko organizāciju pārstāvju diskusijām, projekta gaitā gūto pieredzi un iedibināto sadarbību ar pilotsaimniecībām, kas savstarpējā mijiedarbībā varētu kļūt par iniciējošu spēku biodaudzveidības monitoringa sistēmas izveidei arī mūsu valstī.

Sanāksmē piedalījās projekta partneri no Igaunijas Lauksaimniecības un tirdzniecības kameras un Latvijas (Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda), Igaunijas Lauksaimniecības pētniecības un zināšanu centra (Maaelu Teadmuskeskus - METK), biedrība “Zemnieku saeima”, LBTU Augu aizsardzības zinātniskais institūts “Agrihorts”.

19. februārī projekta dalībnieki apmeklēja AREI Priekuļu pētniecības centru. Tur iepazīstinājām kolēģus ar saviem līdzšinējiem pētījumiem saistībā ar biodaudzveidības indikatoru novērtēšanu lauksaimniecības zemēs, kā arī AREI vadošā pētniece, PhD I.Dimante iepazīstināja ar Interreg BSR projektā “Kartupeļu audzēšanas un patēriņa tradīciju mantojuma saglabāšana un izmantošanas paplašināšana Ziemeļbaltijas reģionā, lai sekmētu noturīgu kopienu pastāvēšanu (MainPotRe)” attīstītajām idejām un AREI kartupeļu sēklas materiāla atveseļošanas laboratoriju, rosinot uz turpmāku vēl ciešāku sadarbību starpvalstu pētījumos.

Paldies projekta partneriem par tikšanos un AREI Priekuļu pētniecības centra kolēģiem par sirsnīgo uzņemšanu.

Projekts “Bioloģiskās daudzveidības aizsardzība un saglabāšana aramzemē un zālājos Igaunijā un Latvijā – FARM Bioloģiskā daudzveidība” Protecting and preserving biodiversity in arable and grasslands in Estonia and Latvia FARM Biodiversity (Nr. EE-LV00132) tiek īstenots Interreg VI-A Igaunijas – Latvijas programma 2021.-2027. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 1 083 966.25 EUR, no tā ERAF līdzfinansējums ir 867 173.00 EUR, AREI budžets ir 114 985.00 EUR un no tā ERAF līdzfinansējums ir 91 988.00 EUR.

Informāciju sagatavoja: S.Ceriņa, I.Leimane, P.Lakovskis

5

4

3

2

1

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild AREI un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

interreg logo

Pievienots 24/02/2025