Pārlekt uz galveno saturu

Latvija Svalbāras gēnu bankā noglabā sēklu kolekciju

Attēla autors: No AREI arhīva

Svalbārā Gēnu bankā ievietoja 153 Latvijas ģenētisko resursu sēklu paraugus. Tie ir Latvijā izveidoto graudaugu, zālaugu, pākšaugu un šķiedraugu šķirņu sēklas, tai skaitā arī Priekuļos, Stendē un Viļānos radīto šķirņu. 


 

Latvijas delegācija Svalbāras Globālajā sēklu glabātavā Arktikā otrdien, 26. oktobrī, nogādāja sēklu kolekciju ar 153 paraugiem.
Sēklu paraugu kolekcijā ietilpst Latvijas kultūraugi – graudaugu, zālienu, dārzeņu, linu, kaņepju un citu augu sēklas. Kolekciju izveidoja Latvijas Valsts mežzinātnes insitūts “Silava” sadarbībā ar Latvijas sēklu selekcionāriem.

Sēklu vidū nav veģetatīvi pavairojamas sugas, piemēram, kartupelis un rabarbers, kā arī ogulāji un augļkopas.

Sēklas Svalbāras Globālajā sēklu glabātuvē, kas atrodas 120 metrus dziļā pazemē, nodod ar mērķi saglabāt Latvijas kultūraugu sēklu daudzveidību katastrofu un kara gadījumos.

Globālā sēklu banka ir atvērta sēklu nodošanai divreiz gadā, tādēļ Latvijas sēklu kolekciju plānots papildināt arī nākamgad.

Pirmā Latvijas sēklu kolekcija glabājas pašmāju gēnu bankā “Silava”, otrā Ziemeļu gēnu bankā Zviedrijā un trešā Ziemeļvalstu ģenētisko resursu centrā "NordGen" Svalbārā.

Latvijas delegācijas dalībnieki ir institūts “Silava”, Zemkopības ministrija, Ziemeļvalstu ministru padomes birojs un LTV raidījums “Vides fakti”.

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/vide-un-dzivnieki/foto-latvija-svalbaras-genu-banka-noglaba-seklu-kolekciju.a427316/

Pievienots 27/10/2021