Pārlekt uz galveno saturu

Timotiņš 'Jumis'

Jumis

Suga: Timotiņš

Šķirnes nosaukums: ‘Jumis’    

Izveidošana:

Iegūta veicot izlasi

Uzturētājs un selekcionāru tiesību pārstāvis:

APP Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts

Šķirnes autori:

V. Zeibots

Reģistrēta:

Šķirne iekļauta augu šķirņu kataloga „A” sadaļā no 2006.gada 1.janvāra.

Šķirnes aizsardzības periods:

 

Morfoloģiskais raksturojums:

 

 Skrajceru vitszāle. Daudzgadīgs, ražo 5 – 8 gadus un ilgāk. Lielākā raža pirmajos gados. Pieticīgs, labi spēj pielāgoties augšanas apstākļiem. Viena no izturīgākajām stiebrzālēm kūdras augsnēs, labi pacieš mitrākas, īslaicīgi applūstošas pļavas. Vislabāk aug trūdvielām bagātās smilšmāla, mālsmilts augsnēs, arī slapjākās un vēsās mālainās augsnēs. Pacieš arī īslaicīgu applūšanu, bet necieš noēnojumu.

Saimnieciskais raksturojums:

Ziemcietība ļoti laba. Nedrīkst nokavēt pļaušanas laiku vārpošanas sākumfāzē. Ziedēšanas beigās timotiņš strauji nocietē un samazinās tā sagremojamība. Veģetācijas periodā var nopļaut 2 reizes. Ganību maisījumos var sēt kopā ar zema auguma stiebrzālēm un balto āboliņu, jo agrajās attīstības fāzēs timotiņa apēdamības ziņā līdzinās ganību airenei vai pļavas auzenei. Nogatavošanās  - vidēji vēla, zied jūnija beigās, jūlija sākumā. Ataugšanas spēja - ļoti laba.

Ražība-Sausnasraža-augsta(10-11tha-1)
Sēklu raža - augsta (0,4-0,5 t ha-1)

Kvalitāte:

Barības vērtība – augsta

Izturība pret slimībām:

Izturība pret slimībām- laba

Izmantošana:

Vairāk ir piemērots pļaujamo zālāju ierīkošanai, tā piemērotākais komponents zālājos ir sarkanais vēlīnais āboliņš. Ražīgus zelmeņus veido arī ar lucernu un austrumu galegu, kā arī ar tādām stiebrzāļu sugām kā pļavas auzene, bezakotu lāčauza un ganību airene. No 2008.gada šķirne iekļauta audzēšanai bioloģiskā lauksaimniecībā

Audzēšana:

Pļaujamiem zālājiem minerālaugsnēs maisījumā ar sarkano vēlo vai vidēji agro āboliņu, bet kultivētos    zāļu purvos un mitrākās minerālaugsnēs maisījumā ar bastarda āboliņu.

Informācijai:

Baiba Ošmane