Pārlekt uz galveno saturu

Eiropas Zinātnieku nakts 2018 arī Priekuļos

Attēla autors: No AREI arhīva

Jau trešo gadu AREI Priekuļu pētniecības centra zinātnieki piedalījās Zinātnieku nakts aktivitātēs Cēsīs. Latvijas Jubilejas gadā pievērsāmies rudziem, kuru selekcija Priekuļos tika uzsākta 1913. gadā. Rudzu maize ir viena no mūsu tautas kultūrvēsturiskajām bagātībām, tāpēc šoreiz teicām – Latvija sākas ar rudzu lauku. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja iejusties selekcionāra lomā un no vairākām selekcijas līnijām ar zināmām pazīmēm (ziemcietība, auga garums u.c.) izvēlēties to īsto, kuru varētu reģistrēt kā šķirni, kura piemērota rudzu maizes cepšanai. Šeit noderēja gan zināšanas, gan loģiskā domāšana, gan intuīcija. Tāpat apmeklētāju uzmanību saistīja interaktīvā prezentācija, kurā salīdzināts zinātnieku darbs Priekuļos vairāk nekā simts gadu laikā un šodien.
Ar lielu entuziasmu un prieku šogad pirmo reizi tika rīkotas Zinātnieku nakts aktivitātes arī Priekuļos, Laukaugu selekcijas muzeja telpās. Institūta zinātnieki bija pamatīgi sagatavojušies viesu uzņemšanai. Katram apmeklētājam bija iespēja iepazīties ar muzejā izstādītajiem materiāliem, darba rīkiem un iekārtām, saņemt skaidrojumus un komentārus par laukaugu selekciju. Dažus muzeja eksponātus varēja pārbaudīt darbībā, cietes saturu kartupeļos paši dalībnieki noteica ar speciāliem svariem, sverot bumbuļus gaisā un ūdenī. Savukārt pati jaunākā tehnoloģija tika demonstrēta gēnu noteikšanai augos. Cik labi apmeklētāji pazīst laukaugus, varēja pārliecināties spēlē – fotokečings – mēģinot sagrupēt fotogrāfijas, kas atbilst zirņiem, pupām, graudaugiem, kartupeļiem… Nopietnākie dalībnieki centās izprast Mendeļa iedzimtības likumus, izsekojot vecākaugu alēlēm pēcnācējos. Izrādījās, ka nemaz tik viegli nav atšķirt labību graudus un vārpas, mieži juka ar kviešiem, un arī auzu graudi nemaz tik pazīstami neizskatījās. Iegūtās zināšanas un prasmes varēja pārbaudīt konkursā, pareizo atbilžu autori tika pie dāvanām un piedalījās izlozē par galveno balvu. Šogad veiksme smaidīja Artim no Madonas puses viņš saņēma maisu ar krāsainiem kartupeļiem un zirņus ‘Retrija’ 
Gluži kā senā kinoteātrī omulīgā gaisotnē sēžot uz graudu maisu pufiem, baudot sarkanā āboliņa ziedu tēju un uzkožot speciālās zinātnieku nakts konfektes ar rupjmaizi to sastāvā, viesi skatījās lauku darbu ainas senās un jaunās fotoprojekcijās, filmās par Priekuļiem un veiktajiem pētījumiem. Dažiem atklājums bija, kā darbus veica senāk, bet citi dalījās atmiņās un brīnījās par tehniku šodien. Paši jaunākie apmeklētāji turpat blakus rosījās graudu kastē, iejūtoties kaltes meistaru un kombainieru lomās. Jādomā, ka Zinātnes nakts dalībnieki piektdienas vakaru pavadīja ļoti interesanti un saturīgi, viesi uzzināja daudz ko jaunu, bet mājinieki bija priecīgi par apmeklētāju atsaucību. Cerams, ka ceļu uz Laukaugu selekcijas muzeju atcerēsies katrs.

Raksts par pasākumu no laikraksta Druva pieejams šeit: http://www.arei.lv/sites/arei/files/files/articles/Druva.png

Pievienots 05/10/2018