Skip to main content

AREI stends ar jaunumiem aicina uz izstādi “Riga Food 2019”

Image author: No AREI arhīva

Ražas novākšanas laikā Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI) aicina pārtikas profesionāļus un apmeklētājus uz inovāciju stendu, kur varēs uzzināt, aplūkot un pagaršot Latvijas zinātnieku radītos lauksaimniecības labumus. AREI stends atradīsies hallē Nr.2, izstādē “Riga Food 2019” no 4. līdz 7. septembrim Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, Rīgā, Ķīpsalas ielā 8. 

Inovāciju stendā AREI demonstrēs Latvijas un ārzemju pārtikas ražotāju industrijai savas jaunizveidotās laukaugu šķirnes - kailgraudu miežus “Kornelija”, kaņepes “Adzelvieši”, linus “Vilani” un no tām iegūto gatavo produkciju. 

Ekspozīcijā prezentēs ERAF projektā “Kailgraudu miežu šķirne “Kornelija”- augstvērtīga pilngraudu izejviela nišas un funkcionālo produktu izstrādei” KC-PI-2017/43 ( [ http://www.kornelija.lv/ | www.kornelija.lv ] ) līdz šim iegūtos tehnoloģisko eksperimentu rezultātus ar piedāvājumu Latvijas pārtikas produktu un graudu izejvielu ražotājiem sadarboties šķirnes izpētē un graudu testēšanā jaunu nišas un funkcionālu produktu izstrādei. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja degustēt produktus, kas gatavoti no šīs šķirnes graudiem un to pārstrādes produktiem (maize, cepumi, vafeles, ekstrudēti kraukšķi, vārītas grūbas ). 

Kaņepju šķirne “Adzelvieši” Latvijā oficiāli atzīta 2018. gadā. To sēklas raksturojas ar augstu uzturvērtību un unikālu šo vielu kompozīciju. Ar aukstās spiešanas metodi iegūtā eļļa īpaša ar to, ka tajā ir augsts nepiesātināto taukskābju līmenis, t.sk., organismam svarīgās neaizvietojamās taukskābes omega 3 un omega 6 , ko var uzņemt tikai ar uzturu. Pie tam, šīs eļļā esošās taukskābes ir ideālā proporcijā (1:3), kas tiek uzskatīta par optimālu cilvēka veselībai. Šobrīd AREI zinātnieki strādā pie šķirnes “Adzelvieši” inovatīvu audzēšanas tehnoloģiju izstrādes dažādām saimniekošanas sistēmām. 

Linu šķirne “Vilani”- Latgales lauksaimniecības zinātnes centra (LLZC) un AREI zinātnieku selekcionēta un 2018.gadā reģistrēta jauna sējas linu šķirne, kas paredzēta gan šķiedras, gan sēklu ražošanai. Zinātniekiem izdevies sasniegt mērķi- radīt linu šķirni, kas ir vidēji agrīna, kas nozīmīgi kvalitatīvu stiebriņu iegūšanai. Ņemot vērā, ka pēdējo 84 gadu laikā Latvijā nebija selekcionēta un reģistrēta neviena linu šķirne, selekcionāre un komanda šo šķirni dāvina Latvijai 100.gadadienā. 

AREI pētnieciskajos centros Stendē, Priekuļos un Viļānos izveidotās laukaugu (rudzu, auzu, tritikāles, zirņu, kartupeļu, linu, kaņepju) šķirnes ir vislabāk piemērotas audzēšanai Latvijas agroekoloģiskajos apstākļos, bet kvalitāte nodrošina efektīvu pārstrādes procesu veselīgu pārtikas produktu iegūšanā. 

Cieņā Andra Ūdre 
Tehnoloģiju pārneses centra vadītāja 
Agroresursu un ekonomikas institūts 
 

Submitted on: 02/09/2019