Skip to main content

Mieži

MIEŽI (Hordeum vulgare L., var. nudum Hook f.) 

Mieži ir ģeogrāfiskā ziņā plaši izplatīts kultūraugs. Pasaules mērogā pēc sējplatības tie ir ceturtajā vietā. Latvijā pēdējos gados miežu sējplatības un arī kopraža ievērojami samazinājusies, graudu raža nesasniedz pat 2,0 t/ha, taču daudzu saimniecību izmēģinājumu rezultāti liecina, ka Latvijā iespējams regulāri iegūt 4,0 - 5,5 t/ha.


KAILGRAUDU MIEŽI

Senie raksti no Tibetas liecina, ka kailgraudu  miežus pazinuši jau seno civilizāciju pārstāvji. Āzijā un Āfrikā tie sākti izmantot vēl pirms plēkšņainajiem miežiem. Arī šodien plaša kailgraudu miežu bioloģiskā daudzveidību sastopama tieši Ķīnā, Korejā, Japānā. 

20.gadsimta 70 -tos gados  par  kailgraudu miežiem  ieinteresējās zinātnieki Kanādā un ASV, atklājot tos no jauna kā vērtīgu enerģijas avotu cilvēku uzturā un lopbarībā. Pēc tam arī šīs formas miežus lielākās platībās sāka audzēt gan  Kanādā un ASV,  gan Zviedrijā, Čehija, Vācijā, bet kopš 90. gadiem arī Latvijā.

Kailgraudu miežus uzskata par vērtīgākiem un  piemērotākiem izmantošanai pārtikā. Tieši kailgraudainības gēns būtiski ietekmē šo graudu  ķīmisko sastāvu.

Salīdzinot ar parastajiem miežiem:
Kailgraudu mieži plēksnes nav saaugušas ar graudu un kulšanas procesā viegli nolobās tāpat kā kviešiem un rudziem, tādēļ to pārstrāde nepieciešams mazāk enerģijas.


Kailgraudu  mieži – bagātīgs šķiedrvielu  un vitamīnu avots

  • Kailgraudu miežu graudos ir vairāk ogļhidrātu, proteīna, tauku un līdz ar to augstāka  enerģētiskā vērtība.
  • Pēc aminoskābju satura un sastāva kailgraudu mieži ir vērtīgāki par plēkšņainajiem miežiem un kviešiem.
  • Miežos šķiedrvielas, atšķirībā no citiem graudaugiem, atrodas ne tikai grauda apvalkā bet arī kodolā un tāpēc mieži uzskatāmi par īpaši augstvērtīgu produktu.
  • Graudos esošās šķiedrvielas, īpaši šķīstošās  - polisaharīds B – glikāns, veicina holesterīna satura samazināšanos asinīs. Tieši tāpēc, lietojot pilngraudu produktus,  mazinās risks saslimt ar sirds - asinsvadu slimībām, tiek novērsta aptaukošanās.
  • Kailgraudu miežos ir vairāk E vitamīna un tā aktīvās sastāvdaļas – tokoferoli un tokotrienoli, kas ir unikāli antioksidanti. Šie savienojumi mazina saslimšanas risku ar vēzi.
  • Šķīstošās šķiedrvielas palīdz mazināt cukura daudzumu asinīs. Uzskata, ka miežiem ir ļoti zems glikēmiskais  indeks, tāpēc no tiem gatavotos produktus iesaka lietot uzturā cilvēkiem, kas slimo ar diabētu.

Kailgraudu miežus  izmanto:

  • Miltu ražošanai: pievieno kviešu miltiem maizei līdz 30 % , kā arī cepumiem, smalkmaizītēm, pankūkāmalus
  • Grūbu un  putraimu ražošanai
  • Pilngraudus – neapstrādātus graudus var izmantot salātos, zupās, sautējumos u.c. līdzīgi salatikā putraimus, grūbas
  • Alus, stiprā alkohola (viskija)  ražošanai

Produkti un ēdieni gatavoti no kailgraudu miežiem ir ar izcilām garšas īpašībām!